Angličtina v Austrálii ... Byron Bay English Language School !

 
  • Jazyková škola se nachází v prostředí městečka Byron Bay s velmi unikátní atmosférou.
  • V jazykové škole pracuje Češka Alena, manželka majitele a ředitele školy, vždy ochotně pomůže se zajišťováním kurzu i ubytování i v případě jakýchkoliv požadavků nebo problémů v průběhu pobytu.
  • Spolupráci s jazykovou školou Byron Bay English Language School jsme zahájili a projednali na konferenci IALC (International Association of Language Centres) v dubnu 2012. Členství v této organizaci zaručuje kvalitu jazykových kurzů a veškerých poskytovaných služeb.
  • Jazyková škola je členem IALC (International Association of Language Centres) - členství v této organizaci zaručuje vysokou kvalitu jazykových kurzů a veškerých poskytovaných služeb.

Zvláštní nabídka 2017 - 5% sleva z ceny kurzů

Pro veškeré přihlášky na kurzy angličtiny v jazykové škole Byron Bay English Language School nabízíme 5% slevu z celkové ceny kurzu.

Webové stránky jazykové školy v anglickém a českém jazyce http://www.bbels.com.au/

Jazyková škola Byron Bay English Language School na YouTube

       

Poznávací program v Austrálii

Ve spolupráci s Dovolená Austrálie zajistíme kombinaci jazykového kurzu a poznávacího programu v Austrálii - klient si zvolí počet týdnů, typ a intenzitu kurzu, ubytování, požadavky na individuální poznávací program. 

If you are searching a quality English language school in a wonderful beachside location, then BBELS in Byron Bay should be your choice.

The school is owned and operated by Mr Michael and Alena O’Grady. Alena is originally from Czech Republic and met Michael, an Aussie,  in Prague many years ago. They very much enjoy welcoming Czech people to BBELS.

Most Czech students coming to Australia enjoy the possibility to work while they study on a student visa. The school assists students to find paid work while they study in Byron Bay. Czech students get priority, as they usually study long term = 4 to 9 months.

They also have an interesting program called “Study-Work-Refresh”. This allows long term students to have a break in the middle of their studies for up to 2 months. During this time, students are able to travel and/or work. There is no limit to the work  during this break. However when you study, you can only work 20 hours per week.

One example of this program is:

  1. Study 3 months
  2. Work or travel for 2 months
  3. Study 1 month

With this study plan, students would get a 7 month student visa for Australia.

Another interesting program “Surf+City” allows students to enjoy their studies in Byron Bay and Sydney, two very unique destinations. They first study 3 months in Byron Bay, then enjoy up to a 2 months break, then transfer to downtown Sydney to complete more studies in their sister school, English Language Company (ELC).

For more information please contact Eva in the agency Jazyky v zahranici s.r.o. or Alena alena@bbels.com.au

Michael O'Grady
Director

Poslední aktualizace: 14.12.2016 | © 2004 - 2017 Jazyky v zahraničí s.r.o., všechna práva vyhrazena | Webdesign - Michal Kutil <www.tim.cz>
telefon 327 513 005, 606 870 433 telefon info@jazyky-v-zahranici.cz Potřebujete poradit?Potřebujete poradit? Navštivte nás na FacebookuFacebook Twitter Twitter